Milyen költségekkel kell számolnod egy weboldal elkészítésénél?

Weboldal költségek összeírása

Egy weboldal elkészítése sok lépéses folyamat, sokszor nem is egy szolgáltató foglalkozik ezzel, hanem egy komplett csapat. A költségek is emiatt több tényezőből állnak. Milyen költségekkel kell számolnod, ha weboldalt szeretnél?

Domain és tárhely

Domain és tárhely nélkül nem működik a weboldal. Ezek általában egy kifejezetten erre szakosodott cégnél szoktak lenni. Javaslom, hogy ne kis cégnél legyen, hanem nagyoknál, ahol van ügyfélszolgálat is. Ilyen például a Tárhely.eu vagy a Rackhost.

A domainnek mindig van egy tulajdonosa, és fontos, hogy ez ne a fejlesztő vagy az ügynökség legyen, hanem te vagy a vállalkozásod. 

Költségek tekintetében átlagosan egy .hu-s domain 2500 Ft / év, a .com-os pedig 5000 Ft / év. A tárhely nagyon változó, hiszen egy kisebb weboldalnak elegendő egy alap tárhely, ami kb 10-15 000 Ft / éves költség, de egy 100 termékes webshopnak már sokkal nagyobb tárhelyre van szüksége.

SEO szöveg

A weboldal szövegezése kulcsfontosságú! Nem csak a felhasználóknak, hogy ebből tudnak tájékozódni és informálódni, hanem a keresőmotorok miatt is. A Google organikus találati listáján előrébb kerülni nagyon nagy munka, ráadásul hosszútávú építkezés is. Emiatt fontos a weboldal szövegezése és hogy a technikai SEO beállítások megfelelőek legyenek. Érdemes külön szakemberre bízni ezt! Költség tekintetében ezek általában egyedi árazásúak szoktak lenni, projekttől függ a végösszeg. 150 – 250 000 Ft között tud lenni, weboldal nagyságától és az igényektől függően. 

Design és fejlesztés

A weboldal megjelenése és működése a következő költség. Van, hogy egy ember végzi ezt el, de van hogy külön egy UX / UI designer és egy webfejlesztő. Itt megkülönböztetünk egyedi fejlesztést és sablon alapján történő weboldal építést. Az egyedi fejlesztéshez mindenképp kell fejlesztő, emiatt ez költségesebb, viszont egyedülálló lesz a végeredmény is. A sablon alapján történő weboldalakhoz nem szükséges fejlesztő, könnyebb módosítani, olcsóbb, viszont korlátozottabbak a lehetőségek, és akár a weboldal gyorsaságára is hatással van, nem a jó értelemben. Ma már nagyszerű oldalakat lehet Elementorral vagy Divivel felépíteni, így ha valakinek kisebb a költségvetése és nem igényli a teljesen egyedi fejlesztést, akkor ez egy nagyszerű megoldás!

Kiadások tekintetében itt nagyon széles a paletta, nem csak attól függ, hogy egyedi vagy sablon alapján épített a honlap, hanem hogy mekkora és milyen funkciókra lenne szükség. Az ár a 200 000 Ft-tól egészen a 3 millió Ft-ig mozoghat. 

Jogi szövegek

A weboldal jogi szövegezését komolyan kell venni. Ezt nem marketinges és nem designer írja, hanem jogászok. Magában foglalja az Adatvédelmi tájékoztatót, az ÁSZF-et és a Cookie nyilatkozatot is. Ezek kötelező elemei a weboldalnak! Ha nincsenek meg ezek a szövegek, akkor akár büntetés is lehet a következménye.

Költségek tekintetében itt is széles a paletta, a 25 000 Ft-tól egészen a 300 000 Ft-ig mehet, vagy ha nagyon speciális és nagy az oldal, akkor ennél magasabb is lehet az ára.

Karbantartás

A weboldal egy “élő” dolog, karban kell tartani. Érdemes frissíteni a bővítményeket, biztonsági mentést készíteni, néha rápillantani a SEO-ra, blogcikket kitenni, frissíteni a szövegeket, ha éppen változás történik. Ha elhanyagoljuk a weboldalt, akkor akár össze is omolhat. Érdemes megkérni egy szakembert, hogy nézzen rá a weboldalra hetente vagy havonta, az oldal nagyságától függően. 

Egyéb költségek

Felmerülhetnek egyéb kiadások is. Ilyen például ha egy fizetős betűtípust szeretnénk használni az oldalon, akkor annak a licencét meg kell vásárolni. Ugyanez a helyzet a stockfotókkal is. Érdemes elmenni egy profi fotóshoz, hogy jó minőségű képeket készítsen például a termékekről vagy a szolgáltatóról, ezzel is érdemes számolni!

A weboldal működését különféle bővítmények segítik, ezeknek a Pro csomagja már fizetős szokott lenni. Ilyen lehet például egy jobb időpontfoglaló rendszer vagy egy komolyabb tűzfal. Ezeknek vagy éves vagy pedig havi díja van, általában dollárban vagy euróban.

Árajánlat kérés

Mindenképp azt javaslom, hogy írd össze, miket szeretnél, milyen folyamatokat, funkciókat, szolgáltatásokat (szövegírás és / vagy weboldal készítés), és kérjél be árajánlatokat! Mérlegelésnél figyelj a referenciákra, a visszajelzésekre, személyes megérzésre, költségvetésre és a szolgáltató tapasztalataira is.

Adri

Szenkovits Design